Відповідь пану Василеві Козьмику

Випало кілька вільних секунд, щоб написати кілька слів з метою донести до людей ще один приклад невдалого, як на мене, критикування.

«За єдину помісну православну церкву» — гласить нам газета «Відродження», що має тираж 4 тисячі примірників і розповсюджується на території Чернівецької й Івано-Франківської областей.
Попри це про візит Патріарха Філарета на Буковину в тій газеті написано на 9 сторінці руками журналістів інших ЗМІ, скопійовано фото з сайту радіо «Буковина».
А щодо журналістів саме цієї газети і їх роботи на користь єдності помісної православної церкви, то у трьох абзацах її редактор Василь Козьмик вирішив докірнути колегам, які той візит висвітлили на радіо і телебаченні. 
Замість того, аби написати свій матеріал, пан Василь пише про «брак церковності» в радіо, і «жахливий піар ВО „Свобода“» в телесюжетах. Щодо мене особисто, то тут йшлося саме про «брак церковності».
Далі наведу сам матеріал, який я опублікував на сайті радіо «Буковина» разом з фото, що їх пан Василь без підпису надрукував у газеті. Отже.

«Патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет, який перебував з архіпастирським візитом на Буковині, висловив думку, що Україна нині стоїть на шляху випробувань.Про це він сказав після богослужіння у Свято-Миколаївській церкві, під час покладання квітів до пам'ятника Тарасу Шевченку в місті Заставна. Духовний лідер Православної церкви Київського патріархату намагався не критикувати релігійних опонентів і закликав вірян до єдності, смиренності, любові один до одного, своєї країни та історії. Патріарх Філарет висловив також переконання, що держава в особі керівників повинна дбати про єдність помісної церкви в Україні. «Для цього перш за все потрібна добра воля і віра», — сказав він. Керівник Православної церкви Київського патріархату подякував розбудовникам і благодійникам православ’я та нагородив їх церковними орденами й грамотами. Архіпастирський візит на Буковину Філарет завершив у селі Вікно Заставнівського району. Звідти попрямував до Києва.»
Думаю, не варто пояснювати чому в цій інформації нема «церковності». Я ж не в газеті «Відродження» працюю і не займаюся публічним аналізом церковного життя. Хоча, якби мав щастя почитати аналогічне висвітлення, але вже в редакції пана Козьмика, то міг би й взяти приклад ЯК писати про церкву. Натомість такого матеріалу пан Василь не зволив написати. Зате ми маємо приклад, ЯК КРИТИКУВАТИ вже написане про церкву.

Ну а щодо «жахливого піару ВО „Свобода“», то — чи просто так, чи у відповідь — на 11-12 сторінках «Відродження» подає «пряму мову» лідера партії «Батьківщина» і виправдовування її колеги щодо сексуально-кримінального минулого.

6 коментарів

Святослав Вишинський
Державне радіо державної формації, конституційно заявленої як утворення світське, не має жодних формальних підстав окремо виділяти «церковність». У цьому сенсі з Василем Козьмиком варто не погодитись — критика зі сторони церкви повинна стосуватись самих принципів побудови Української держави. Думаю, ні ВО «Батьківщина», ні ВО «Свобода» в цьому ключі змінювати їх не збираються.
Лариса Репка
цікаво, для нього плагіат — не гріх?))
Марія Влад
Вислів «за єдину помісну православну церкву», мені, українці, імпонує. Але об'єктивна реальність така, що семантика цього словосполучення досить розмита. Якщо брати церкву як інституцію, то вона, фактично, ніколи не була відокремленою від держави, ні в дорадянські, ні в радянські часи. Я — українка і я — християнка. Водночас я належу державі і церкві. І від якості мого християнства прямо залежить якість мого громадянства. Це було завжди всім відомо, тому розумна держава завжди вважає на думку церкви. Інша справа, що всі наші сучасні місцеві церковні громади звелися нині до рівня звичайних громадських організацій. І саме як громадські організаціїї і діють. «Ну, подумаєш, нехай собі тішаться „релігією як опіумом для народу“.
Згідно з Біблією, Церква — містичне тіло Ісуса Христа, яке знаходиться тут, на землі, себто, воно видиме і матеріальне. Керівний же орган — Глава, себто, Ісус Христос — за межами матеріального — у світі духовному, в небесах. Є цілісний організм, який складається з живих клітин, а клітини в людському оганізмі напрацьовують енергію, і живуть за принципом 20% і 80%. 20% вона залишає для себе, а 80% віддає своїм ближнім клітинам. Якщо клітина перевершує цю межу, вона набуває статусу ракової клітини, яка губить весь організм, але в тому числі і себе! Клітини належать до певного органу людського тіла. Ті- до руки, ті- до ноги, ті- до печінки. Але кожний орган має материнську клітину. З неї все починається і нею все закінчується. Якщо за таким принципом розглядати християнство, то всі ми, християни, живі клітини в Тілі Ісуса Христа. І якщо я належу руці в цьому Тілі, то мої функції різняться від функцій ноги. Але це не принципово, адже мною, як клітиною, опікується Сам Христос! Він подає мені „накази“, і якщо я Його не почую, то, як варіант, перетворюся на ракову клітину. Але я ще й маю „пастира“ — материнську клітину. Для мене це і є помісна Церква, як інституція. В Україні нині все виглядає приблизно так: материнська клітина печінки хоче „командувати“ клітинами нирок…
Василь Козьмик
Пане Романе, нездорова амбітність шкодить адекватності.

У газеті «Відродження» мною написано таке:

«ВІЗИТ ПАТРІАРХА «СВОБОДА» ВИКОРИСТАЛА ДЛЯ ПІАРУ ДО ВИБОРІВ

Я навмисно привів обидві ці публікації, інших не знайшов, без редакційних правок. Якщо в Романа відчувається брак церковності, то в Олександра – просто жах.
Не можна так безсоромно писати про Його Святість, хлопці зі «Свободи», отче Миколо, про якого йдеться, і який кандидує в обласну раду від «Свободи», а тому «Свободі» включив зелену вулицю. Коли вже замовили собі рекламу, то треба було прослідкувати хоч, аби Патріарха не називали настоятелем і не писали про Його Святість з граматичними помилками.
В передвиборному ражі о. Микола зіткнувся на одному окрузі з Петром Кобевком, своїм односельчанином із Снятинського району. Це теж негарно, бо Петро має великі заслуги в створенні того всього, чим отець скористався.
Василь КОЗЬМИК»

Я Вам не «докірнув», як Ви пишете, маючи на увазі, очевидно, дорікнув. Навпаки, Ваш матеріал я помістив як приклад позитивної інформацію про візит Патріарха, на противагу матеріалу Олександра Коркоіла з телеканалу Чернівці «На Буковину завітав патріарх», очевидно, замовленого свободівцями.

Ви образились за фразу «в Романа відчувається брак церковності», бо більше не мали за що. В чому брак церковності? По-церковному пишуть про Патріарха не «він», а Його Святість; не «церква», а Церква; не «патріархат», а «Патріархат» тощо.
До того ж Ви чомусь пропускаєте в назві нашої Церкви слово Українська: «За єдину помісну Українську Православну Церкву» гласить насправді наша газети; а Його Святість насправді Патріарх «Української Православної Церкви Київського Патріархату».
Але ж я Вас не розпікав у газеті, як Ви мене на блогу, і навіть не редагував. Я просто зауважив для читачів, що зберіг світський стиль Вашої публікації.

А що зробили Ви? Як накажете мені реагувати на Ваше речення «Далі наведу сам матеріал, який я опублікував на сайті радіо «Буковина» разом з фото, що їх пан Василь без підпису надрукував у газеті»?!

Лариса Репка, яка повірила цій фразі відреагувала сміливо: «цікаво, для нього плагіат — не гріх?))»

Вона, мабуть, газети не бачила. Але ж Ви бачили, що Ваша публікація (текст і світлини) в газеті підписана — Роман МАРЕНІН 11 жовтня Радіо «Буковина». Що ще треба було написати?

Другий раз Романе, коли маєте лиш «кілька вільних секунд», не спішіть «написати кілька слів з метою донести до людей ще один приклад невдалого… критикування». Почекайте, коли матимете більше часу, щоб подумати, заглянути в словник, підібрати слова (написати замість «критикування», наприклад, «критика» чи «критиканство»), заглянути в граматичні довідники, правильно розставити розділові знаки. Бо амбіції є не тільки у Вас, а образитися можуть і на Вас навіть за одну кому.

Тепер щодо самого факту використання матеріалів із сайтів у газеті. Інші автори спасибі кажуть за це. Для того, зокрема, й поміщають матеріали на сайтах, аби їх і використовували, і критикували.

«А щодо журналістів саме цієї газети і їх роботи на користь єдності помісної Української Православної Церкви» (даруйте, що поправив Ваш текст), є думки тих, які цю газету, на відміну від Вас, читають. І ними я дорожу.
А фарисеям, які випадково прочитавши щось пікантне, переказують у газету своє невдоволення, моя відповідь коротка: «Я не дозволю повіям учити мене моралі!».

Вам же я приділив довгу відповідь не за «кілька секунд», а за кілька годин, бо чомусь ще вірю, що Ви станете хорошим журналістом. Якщо хочете, вболіваю за Вас. Тому раджу, ніколи більше не розкидайтеся фразами, як у Вашому останньому абзаці — «Ну а щодо «жахливого піару ВО „Свобода“», то — чи просто так, чи у відповідь — на 11-12 сторінках «Відродження» подає «пряму мову» лідера партії «Батьківщина» і виправдовування її колеги щодо сексуально-кримінального минулого».

"Її колега" журналіст Олег Ляшко — й Ваш колега. Йому виправдовуватись нема в чому. Настане час, і виправдовуватись доведеться іншим, навіть колишнім президентам. Може хоч тоді Вам стане соромно за цей абзац.

Щодо прямої мови Юлії Тимошенко, ми справді друкуємо її не у відповідь, а майже в кожному числі газети дійсно, як Ви гарно висловились, просто так. Чому мені сподобався цей вислів? Тому що сарказм, яким Ви намагалися дошкулити мені, я Вам прощаю. А за ці публікації ніякої плати газета ні від кого, крім передплатників, не отримує. Наголошую, що ні партія «Батьківщина», ніхто інший публікації про Юлію Тимошенко нам не оплачує. Це наша громадянська позиція.
А Ви, Романе, не пробували висловити свою громадянську позицію безплатно хоч би на сайті радіо «Буковина»?

Лариса Репка
Сподіваюсь обидва учасники дискусії не перетворять її на низьке «критиканство». Щодо зауваження про безкоштовне розміщення «хоч би на сайті радіо „Буковина“ — воно було точно безкоштовне і це я говорю, як адміністратор цього сайту, робота якого завжди була і наразі є повністю безоплатною.
Справді газети не бачила, тому запитаю — чи було вказане автора фотографій або хоча б те звідки вони були взяті? Адже зрозуміло, що з приймача „Радіо Буковина“ їх не вихопиш, тому джерело залишається невизначеним, враховуючи законодавство України щодо авторського права — прізвище фотографа (вказати, що не лише матеріал але й фото Р.Мареніна)або назву сайту варто було вказати обов'язково (вказати, що це саме сайт Радіо Буковина).
Щодо цитованості сайту, це справді — дуже позитивно, але лише у тому разі, коли його називають. Дякую, сподіваюсь, що у подальшому при використанні матеріалів ви посилатиметеся на сам сайт.
Роман Маренін
Перше.
Цивільне законодавство України не дозволяє використовувати будь-які об'єкти авторського чи суміжного права без ПОПЕРЕДНЬОГО дозволу чи відома автора. В даному випадку права на публікацію належать навіть не мені особисто, а ЧОДТРК і, зокрема, інтернет-ресурсу радіо «Буковина».
Адміністрація ЧОДТРК не отримувала письмового запиту від газети «Відродження» для дозволу публікувати матеріали її співробітників.
Це не особисті образи, не політика, і не піар.
Це елементарні правові речі.

Друге.
Принципи журналістики вимагають об"єктивності і збалансованості висвітлення фактів. Через те СВОЮ громадянську позиція я і висловлюю на ресурсі Вкурсі-ком, який дає таку можливість, в тому числі і з правової точки зору, а не на сайті засобу масової інформації, яким є радіо «Буковина».
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте